W dzisiejszych czasach ludzie wciąż są zabiegani. W pędzie codzienności, ciągłym zaspokajaniu potrzeb innych zapominamy o sobie i o dobrym odżywianiu własnego ciała. W przerwie między jednym telefonem, a drugim szybko upijamy łyk mocnej czarnej kawy, podczas biegu na przystanek autobusowy staramy się przeżuć połowę wczorajszego pączka, w drodze z pracy zamawiamy fast food z dowozem do domu, gdyż znów nie zdążyliśmy ugotować obiadu. Tak zatracamy zdrowe nawyki żywieniowe. Dowiedz się z artykułu, jakie są kluczowe zasady zdrowego odżywiania.
Co znajdziesz w artykule?
- Piramida żywieniowa – Zdrowa dieta
- Co z pieczywem i nabiałem? – Unikanie złego cholesterolu
- Czego unikać w diecie?
- Zalety stosowania zbilansowanej diety
Piramida żywieniowa – Zdrowa dieta
W codziennym chaosie kompletnie zatracamy nawyki zdrowego żywienia, a konsekwencje tego próbujemy szybko zaleczyć kolejnymi suplementami diety zakupionymi w aptece w drodze na kolejne spotkanie biznesowe. Tymczasem to zbilansowana dieta jest fundamentem naszego zdrowia. Jest kluczowa, aby utrzymać dobre samopoczucie, zdrową sylwetkę i uniknąć wielu groźnych chorób takich jak otyłość, cukrzyca czy nawet nowotwory. Z pomocą w utrzymaniu dobrych nawyków żywieniowych przychodzi piramida żywienia.
Budowa piramidy żywieniowej
U jej podstawy znajduje się aktywność fizyczna, następnie warzywa i owoce (przy czym tych pierwszych powinniśmy spożywać więcej), potem produkty zbożowe, wyżej nabiał, później białko i na samym końcu tłuszcze. Aktywność fizyczna leży u podstawy, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji jak najdłużej. Ćwiczenia rekomendowane są co najmniej trzy razy w tygodniu. Dla zbilansowanej diety konieczne jest, aby warzywa znajdowały się w minimum trzech posiłkach z pięciu, a owoce w dwóch. Warzywa zawierają dużo cennych witamin, błonnika i mikroelementów bezcennych dla naszego organizmu. Owoców powinniśmy spożywać nieco mniej ze względu na obecny w nich cukier, jednak jeśli stoimy przed wyborem zjedzenia kawałka sernika, a banana, zdecydowanie wybierzmy banana. Oprócz cukru zawiera on także wiele wartościowych elementów.
Co z pieczywem i nabiałem? – Unikanie złego cholesterolu
Wyżej znajdziemy produkty zbożowe takie jak ciemnie pieczywo, kasze, makarony, mąki czy ryż. Są one źródłem witamin, minerałów, błonnika, a także węglowodanów i białka. Pamiętajmy jednak, że jeśli wybieramy pieczywo, stawiajmy na ciemne, a omijajmy jasne. Jest ono mocno zmodyfikowane, ubogie w wartościowe substancje odżywcze i zawiera wiele cukru. Nieco rzadziej powinniśmy spożywać nabiał, do którego zaliczamy mleko, sery, jogurty śmietanę, masło itp. Jeszcze rzadziej rekomendowane jest spożywanie białka. Stawiajmy w tej kwestii na ryby, warzywa strączkowe i białe, chude mięso, a unikajmy czerwonego. W znacznym stopniu podnosi ono poziom złego cholesterolu i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór jelita grubego czy udar.
Czego unikać w diecie?
Ostatnim elementem są tłuszcze, które powinniśmy traktować jako dodatek. Całkowicie poza piramidą znajdują się słodycze – jeśli dieta jest odpowiednia, dostarczamy sobie wystarczająco węglowodanów z posiłków i nie musimy jeść dodatkowo słodkich przekąsek.
Zbilansowana dieta to nic trudnego, a stanowi świetną inwestycję w najważniejszą rzecz dla każdego człowieka – własne zdrowie.
Zalety stosowania zbilansowanej diety
Zdrowa dieta jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji. Regularność posiłków, wybór odpowiednich produktów, spożywanie warzyw i owoców, kontrola spożycia węglowodanów, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz indywidualne podejście do diety to kluczowe zasady zdrowego odżywiania. Warto korzystać z dostępnej edukacji żywieniowej i skonsultować się z dietetykiem w przypadku potrzeby. Zdrowa dieta powinna być traktowana jako styl życia, a nie tymczasowe rozwiązanie. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie.