Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Buty dla dziecka – jak je wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Moda Data publikacji - 12 kwietnia 2021 Autor - Redakcja
Buty dla dziecka

Często odpowiednio karminy dziecko, dbamy o jego komfort przebywania na zewnątrz, kupując wygodne bluzy, czy spodnie. Jednak to buty stanowią podstawowy element garderoby, którym powinni zainteresować się młodzi rodzice. W internecie krąży dużo sprzecznych opinii na temat tego, jakie buty kupić dla dziecka. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które przedstawimy poniżej.

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty?

Pierwszym dylematem świeżo upieczonych rodziców jest to, jaki okres jest najlepszy, aby dziecko zaczęło nosić buty. Zaleca się, aby buty dla dzieci zakupić dopiero wtedy, gdy nie ma innej, skutecznej metody na to, aby uchronić stopy dziecka przed urazami albo zimnem. Przez stopy dziecko zbiera niezwykle dużo doświadczeń zmysłowych na początku swojego życia.

Czym kierować się przy wyborze butów dla dzieci?

Przede wszystkim ważną kwestią jest to, aby buty nie przeszkadzały dziecku w ruchach stopy i chodzie. But ma być miękki i lekki, najlepiej z jak najbardziej elastyczną podeszwą. Jak rozpoznać, że spód buta jest odpowiedni?

Elastyczna podeszwa umożliwia zgięcia stopy pod palcami. Powinna również wykręcać się na zewnątrz i wewnątrz, co spowoduje dużą swobodę ruchów.

Jeżeli dalej nie mamy pewności, czy but jest odpowiednio elastyczny, najlepiej sprawdzić, czy dziecko może w nich swobodnie kucać i siadać.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców jest zakup większych butów, bo przecież noga malucha ciągle rośnie. Buty powinny być dopasowywane na każdym etapie wzrostu dziecka. Mają trzymać dobrze stopę na wysokości śródstopia i nie mogą usztywniać kostki. Należy o tym pamiętać, kupując np. kalosze dla dzieci.

Trzeba wiedzieć, że podeszwa buta nie powinna być śliska. Taka sytuacja może doprowadzić do groźnych upadków i pogorszenia komfortu chodzenia, szczególnie na śliskich powierzchniach. Najlepiej, aby materiał buta umożliwiał oddychanie stopie dziecka. Takie rozwiązanie znajdziemy, wybierając buty emel.

Ostatnią kwestią jest zapięcie buta. Najlepiej, gdy jest on sznurowany, gdyż pozwala to najlepiej dopasować but do stopy. Buty z rzepami są wygodniejszym rozwiązaniem, lecz należy upewnić się, czy rzepy nie odpinają się i nie luzują.  

Jak dobrać właściwy rozmiar butów?

Rozmiar buta powinien być indywidualnie dopasowany. Dzieci mają bardzo miękkie kości, które podatne są na deformacje i odkształcenia. Nie można więc zakładać im butów, które są za małe lub powodują ściśnięcie palców. Za duże, mogą powodować zły wzorzec ruchu, potykanie oraz szuranie.

Najlepiej w tym celu zmierzyć stopę dziecka miarką lub odrysować ją na kartce papieru w domu. Wtedy mamy czarno na białym długość i szerokość stopy dziecka, na podstawie których możemy dobrać idealny rozmiar buta.

Redakcja

Nasi redaktorzy na stronie poświęconej modzie i urodzie to zespół pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu najbardziej wartościowych i aktualnych informacji na temat trendów, porad, nowości i inspiracji związanych z szeroko pojętą modą i urodą. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają naszym czytelnikom w odkrywaniu własnego stylu i dbaniu o swoje piękno i zdrowie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są wartościowe, rzetelne i inspirujące, aby zapewnić naszym czytelnikom pełne zadowolenie i satysfakcję.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sukienki midi na lato