Eluno.pl – Odzież, Moda, Stylizacje, Porady

Eluno to blog o modzie i urodzie. Sprawdź najnowsze modowe trendy i porady!

Buty

Czy lifestylowe buty sportowe sprawdzą się na siłowni?

Czy lifestylowe buty sportowe sprawdzą się na siłowni?

Wybór konkretnego rodzaju obuwia na siłownię zależy przede wszystkim do tego, co i jak zamierzamy ćwiczyć. Jeśli stawiamy na ogólnorozwojowy trening z niewielkimi obciążeniami, klasyczne obuwie sportowe typu Adidas Originals zapewne w zupełności nam wystarczy. Trening z większymi obciążeniami, typowo siłowy, bazujący na martwych ciągach i podnoszeniu ciężarów, wymaga zastosowania bardziej specjalistycznego obuwia sportowego, oferującego większy poziom stabilizacji w stawie skokowym i lepsze rozłożenie ciężaru na całej powierzchni stopy. Lifestylowe obuwie do takich zadań nie jest przystosowane.

Kiedy można pozostać przy butach lifestylowych?

Obuwie lifestylowe przeznaczone do użytku codziennego, z natury rzeczy nie sprawdzi się w zastosowaniach specjalistycznych. Jeśli jednak sięgniesz po buty pochodzące od jednego z popularniejszych producentów obuwia sportowego, na przykład po obuwie marki Adidas Originals, takie buty z powodzeniem możesz wykorzystać podczas ogólnorozwojowych treningów sportowych realizowanych nie tylko na siłowni, ale i w sali gimnastycznej czy na świeżym powietrzu. Dzięki płaskiej i dość szerokiej podeszwie oraz cholewie okrywającej całą powierzchnię stopy, co zapewnia dobre trzymanie buta na stopie, takie buty oferują stabilność, niezłą przyczepność do równego podłoża i dość wysoki poziom komfortu podczas ogólnorozwojowych ćwiczeń fizycznych z niewielkimi ciężarami. Jeśli jednak skupiasz się na treningu typowo siłowym, lepszym wyborem będzie inwestycja w specjalistyczne buty do podnoszenia ciężarów, zapewniające lepszą stabilizację stopy, a tym samym większą efektywność treningu.

Czy ćwiczenie w butach lifestylowych ma sens?

Oczywiście, że tak! Większość dostępnych na rynku butów tego typu to obuwie o sportowym kroju, jednak nieco zmodyfikowane dla zyskania bardziej uniwersalnego looku. Naturalnie takie buty jak Adidas Originals nie zostały zaprojektowane z myślą o konkretnej dyscyplinie sportu, jednak doskonale sprawdzą się w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych, również tych realizowanych na klasycznej siłowni. Ich krój gwarantuje wysoki komfort podczas codziennego użytkowania, płaska podeszwa dobrą przyczepność do równego podłoża, a zabudowana cholewa w połączeniu z systemem sznurowania dobre trzymanie butów na stopach, co minimalizuje ryzyko ich przypadkowego zsunięcia się podczas treningu.

Choć linia obuwia lifestylowego powstała z myślą o zastosowaniach codziennych, to jednak wiele modeli butów tego typu, na przykład wspomniane wcześniej buty Adidas Originals znakomicie radzą sobie w różnorodnych zastosowaniach sportowych i ich użycie w ogólnorozwojowym treningu na siłowni, nie będzie błędem. Stąd nasza rada: zobacz nowości Adidas Originals na jesień/zimę 2018/2019

Udostępnij