Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Gorsety – zapomniany czy nowoczesny element garderoby?

Moda Data publikacji - 29 czerwca 2021 Autor - Redakcja
gorsety

Wiele lat temu dominowały wśród elementów damskiej garderoby. Obecnie gorsety mocno zmieniły swoją rolę. Nie służą już do utrzymywania właściwej postawy, ale nadal pięknie modelują sylwetkę. Czy współcześnie panie chętnie noszą gorsety?

Biust i talia pod lupą

Zdarzało ci się słyszeć, że masz nieprawidłową pozycję podczas siedzenia? Wyobraź sobie, że twoje rówieśniczki w XIX wieku nie były w stanie siedzieć zgarbione. Ich postawę kształtowały gorsety. Usztywniały tułów, jednocześnie mocno zwężając talię. Dzięki temu ściśnięty biust był automatycznie bardziej eksponowany. Stabilizacja korpusu miała swoje dobre strony. Uczyła pięknej postawy, ponieważ panie nie potrafiły stać czy siedzieć skrzywione. Niestety, mocno ściśnięte gorsety uwierały. Utrudniały oddychanie, eliminowały swobodę ruchu. W skrajnych przypadkach dochodziło do przemieszczenia organów wewnętrznych.

Nowoczesne gorsety w wygodnej formie

Czy współcześnie potrzebujemy aż takiego poświęcenia, by wyglądać pięknie? Nie, dlatego nowoczesne gorsety to zupełnie inne elementy garderoby. Ich fason nie uległ zmianie. Gorsety, które stabilizują sylwetkę, nadal są bardziej zabudowane. Nie wrzynają się w ciało i nie powodują dyskomfortu. Poleca się je paniom, które chcą ładnie się poruszać. Wyrabiają nawyk prostowania pleców i lekkiego wypinania biustu. Również regulacja zapięcia wygląda inaczej. Dostępne są modele sznurowane, zapinane lub zasuwane. Miękkie tkaniny dobrze układają się na sylwetce. Są przewiewne, więc można je nosić bez uczucia zmęczenia.

Spełnienie męskiej fantazji

Wąska talia i uniesiony biust to ulubiony widok mężczyzn. Dla nich gorsety stanowią spełnienie męskich marzeń o kobiecej bieliźnie. Zanim gorset wrócił do łask jako jeden z elementów dziennej bielizny, stał się hitem w wersji erotycznej. W takim wydaniu gorset nie ma funkcji stabilizującej, wyłącznie eksponującą. Nadal optycznie zwęża talię i podnosi biust, ale jest bardzo wygodny. Świetnie łączy się z innymi elementami bieliźnianymi, jak pas do pończoch lub pończochy samonośne. Niektóre modele mają pas dołączony do gorsetu, więc nie kończą się na wysokości talii, tylko bioder. W wersji frywolnej gorset zaczyna się dopiero pod biustem.

Z czym nosić gorset?

Jeśli jesteś posiadaczką gorsetu erotycznego, najlepiej dołóż do niego tylko stringi. To wersja na domową randkę. Bardziej zabudowane modele, np. wykonane z nieprzezroczystej koronki można dołączyć do stylizacji na wieczorne wyjście. Gorset dobrze wygląda zarówno ze spódnicą, jak i spodniami. Możesz na niego założyć elegancki żakiet lub kurtkę – dżinsową czy też skórzaną. Nowoczesne gorsety są łatwiejsze do założenia niż ich dawne wersje. Do modeli zapinanych od tyłu przydają się dodatkowe ręce do pomocy.

Czy łatwo oswoić się z noszeniem gorsetu? Tak, ale znajdź model w swoim rozmiarze. Zbyt mały będzie niewygodny. Za duży nie prezentuje się zbyt estetycznie.

Redakcja

Nasi redaktorzy na stronie poświęconej modzie i urodzie to zespół pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu najbardziej wartościowych i aktualnych informacji na temat trendów, porad, nowości i inspiracji związanych z szeroko pojętą modą i urodą. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają naszym czytelnikom w odkrywaniu własnego stylu i dbaniu o swoje piękno i zdrowie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są wartościowe, rzetelne i inspirujące, aby zapewnić naszym czytelnikom pełne zadowolenie i satysfakcję.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sukienki midi na lato