Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Kolagen – właściwości i działanie

Uroda Data publikacji - 10 marca 2022 Autor - Redakcja
Kolagen

Kolagen to naturalna substancja, występującą w organizmie człowieka. Jest głównym białkiem tkanki łącznej – stanowi 30% wszystkich występujących w organizmie. Buduje większość narządów: skórę, kości, zęby, ścięgna, chrząstki, naczynia krwionośne. W organizmie młodej i zdrowej osoby, kolagen jest automatycznie wytwarzany. Na bieżąco regeneruje uszkodzone tkanki i podlega ciągłej wymianie. Niestety z wiekiem (nawet już około 30 roku życia), organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych. Zaburzona więc jest równowaga pomiędzy ilością produkowanego a obumierającego kolagenu. Wynikiem tego skóra traci wiotkość, stawy narażone są na uszkodzenia i dochodzi do zaburzeń krążenia. Nadmierny stres, zbyt duża ekspozycja na słońce, kontakt z zanieczyszczeniami, także nasilają proces obumierania włókien kolagenu.

Właściwości kolagenu

  • utrzymuje gładkości, elastyczność i odpowiednie napięcie skóry
  • poprawia proces regeneracji ran i zrastania złamanych kości
  • wygładza zmarszczki i bruzdy, poprzez zwiększenie pojemności wodnej skóry
  • rozjaśnia „worki pod oczami”
  • eliminuje cellulit i rozstępy
  • usprawnia krążenie krwi, poprawiając elastyczność naczyń krwionośnych
  • pomaga kontrolować ciśnienie krwi
  • regeneruje uszkodzone ściany komórkowe i dostarcza lecznicze aminokwasy organizmowi, szczególnie w czasie refluksu
  • przyspiesza metabolizm, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się nadmiernych kilogramów
  • uzupełnia ubytki w mazi stawowej, zapewnia odpowiednie nawilżenie stawów, czego efektem jest ich lepsza ruchliwość.

Pozostałe właściwości kolagenu można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano inne dane oraz szczegóły.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen to „białko młodości”. Z wiekiem niestety ciało traci jędrność i elastyczność. Pojawiają się ponadto niedoskonałości, takie jak cellulit. Regularne przyjmowanie kolagenu sprawi, że szybciej pozbędziemy się niechcianych kilogramów, nasza skóra będzie elastyczna, cera promienna, poprawi się jej gęstość i napięcie. Będziemy wyglądali kilka lat młodziej.

Właściwy poziom kolagenu poprawia wydolność fizyczną organizmu, podwyższa wytrzymałość na nadmierne przeciążenie stawów. Przyspiesza też zdolność organizmu do regeneracji po urazach czy przebytych operacjach.

Upływ czasu najbardziej bezwzględny jest dla skóry twarzy i dekoltu. W tych właśnie miejscach, zauważalne są najszybciej ubytki kolagenu. Coraz liczniej pojawiają się zmarszczki, skóra traci właściwe nawilżenie i wiotczeje. Włosy są kruche i łamliwe, wypadają, paznokcie częściej się rozdwajają. Nieodpowiedni poziom tego białka, szkodzi także stawom i zaburza krążenie.

Aby zwiększyć poziomu kolagenu, powinniśmy urozmaicić naszą dietę w suplementy zawierające właśnie to białko. Wybierając odpowiedni preparat, szczególną uwagę należy zwrócić na typ i klasę kolagenu:

  • kolagen typu I ‒ najbardziej wartościowy dla organizmu, nadaje wytrzymałość tkance łącznej; buduje skórę i więzadła
  • kolagen typu II ‒ występuje wyłącznie w chrząstce i buduje ją; odpowiada za optymalną elastyczność ścięgien.

Działanie kolagenu

Ze względu na niską zawartość kolagenu w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność, codzienna dieta nie pozwala na uzupełnienie niedoborów. Zastosować więc warto suplementy zawierające to białko. Wzmocnią skórę, zapewniając jędrność, a także łatwiej rozprawią się z cellulitem i rozstępami. Im więcej kolagenu, tym mniejsze ryzyko pojawiania się zmarszczek i wgłębień w skórze. Po 50. roku życia następuje gwałtowny spadek jego syntezy, by po 60. roku życia ustać zupełnie. Należy jak najszybciej zadbać o prawidłową produkcję kolagenu.

Kolagen odbudowuje zniszczone komórki skóry twarzy, przywracając jej nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Dzięki zdolnościom regeneracyjnym, sprawdzi się także w pielęgnacji skóry trądzikowej, problematycznej i szczególnie wrażliwej – atopowej. Wygładzi nawet ślady potrądzikowe oraz wspomoże proces bliznowacenia. Poprawi koloryt cery, która wyglądać będzie młodo i świeżo. Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych.

Kolagen odżywi również skórę głowy, włosy przestaną wypadać, staną się gęstsze i mocniejsze, bardziej lśniące. Pojawią się tzw. baby hair, czyli nic innego jak nowe, wyrastające włosy.

Suplementacja oprócz pozytywnego wpływu na urodę, efektywnie działa od środka, na układ kostny i organy wewnętrzne. Kości zwiększają swoją gęstość, zmniejsza się podatność na zwyrodnienia stawów. Kolagen utrzymuje prawidłową siłę mięśni i ich funkcjonowanie. Reguluje odpowiednie ciśnienie krwi, pomaga pozbyć się złogów tłuszczu z tętnic. Dzięki temu obniża ryzyko chorób serca.

Ponieważ aminokwasy w kolagenie budują tkankę, suplementacja może pomóc w leczeniu objawów i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Dzięki temu, że zawiera glicynę, pomaga w naprawie wątroby. Można go stosować w celu regeneracji tego narządu.

Kolagen jest konieczny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mięśni, może ograniczać ryzyko chorób mięśnia sercowego. Dostarcza do organizmu niezbędne aminokwasy, wspomaga regenerację uszkodzonych ścian komórkowych, dzięki czemu wspiera leczenie refluksu i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Produkcja kolagenu będzie efektywniejsza, jeśli zastosowany suplement wzbogacony jest witaminą C i kwasem hialuronowym. Zwróćmy więc uwagę na skład wybranego produktu.

Stosowanie kolagenu

Z biegiem czasu produkcja kolagenu zaczyna spadać. Nasz styl życia, także nie ma obojętnego wpływu na jego stan. Takie czynniki jak: dieta bogata w cukier, palenie tytoniu i duża ekspozycja na słońcu również przyczynia się do spadku poziomu kolagenu. Kolagen wzmacnia nasz organizm na różnych poziomach. Warto więc wspomóc jego produkcję, przyjmując odpowiednie suplementy.

Możemy zaopatrzyć się w kolagen w postaci sproszkowanej, do rozpuszczania w wodzie, są ponadto drinki kolagenowe i napoje oraz tzw. shoty. Zatem wybór całkiem spory. Producenci z myślą o różnych wymaganiach swoich klientów, wzbogacają formułę kolagenu do picia o walory smakowe. Występują również suplementy w postaci tabletek i kapsułek.

Kolagen w proszku i płynie są najlepiej przyswajalne przez organizm ‒ wchłaniają się już przewodzie pokarmowym. Po połknięciu, kolagen w formie sproszkowanego hydrolizatu trafia bezpośrednio do żołądka, gdzie zostaje natychmiastowo uwolniony. W ten sposób jego działanie jest znacznie szybsze, niż w przypadku kolagenu w tabletkach. Preparaty w tabletkach przyswajają się nieco wolniej. Należy je zawsze popijać dużą ilością wody. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj preparatu, wybierzmy ten, który pozyskiwany jest z ryb morskich.

Zalecana dawka kolagenu to nawet 10 g dziennie.

Aby efekt ich stosowania był optymalny, należy stosować je przynajmniej przez 3 miesiące.

Skutki uboczne kolagenu

Skutki uboczne przyjmowania kolagenu z reguły nie występują. Maksymalna dawka kolagenu na dobę wynosi 4000 mg. W przypadku przekroczenia zalecanej ilości mogą wystąpić:

  • reakcja alergiczna
  • toczeń rumieniowy
  • osłabienie
  • bóle mięśniowo-stawowe.

Przeciwwskazania stosowania kolagenu

Suplementy z kolagenem są dobrze tolerowane. Jednak przeciwwskazania do ich przyjmowania, występują u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Gdzie kupić kolagen?

Kolagen w proszku, czy w formie kapsułek dostępny jest w większości aptek. Kupimy go bez recepty.

W dobrze zaopatrzonych drogeriach można kupić też roztwór czystego kolagenu, którego działanie będzie o wiele mocniejsze. Można je stosować bezpośrednio na skórę lub jako półprodukt do mieszania z innymi składnikami.

Na stronach internetowych konkretnych producentów kolagenu, oferta jest również szeroka.

Cena kolagenu

Ceny kolagenu naturalnego wahają się od 100 do 300-400 zł. Cena uzależniona jest od pojemności, zawartości kolagenu rybiego, wytrzymałości termicznej, zalecanego zastosowania, składników aktywnych, czystości, sposobu dystrybucji.

Kolagen w proszku do picia, to średnio koszt mieszczący się między 50-100 złotych. Proszek rozpuścić można w wodzie lub ulubionym koktajlu.

Gotowa kuracja kolagenowa, zwykle 30-dniowa, złożona z zestawu buteleczek do picia, to także koszt 100-200 złotych.

Upływającego czasu nie cofniemy, ale mamy wpływ na efekty jakie pozostawia. Chyba każdy z nas chce wciąż wyglądać młodo i rześko. Pewność siebie to podstawa, a co zapewni nam ją lepiej, niż oszałamiający wygląd. Potraktujmy więc kurację kolagenową jako rytuał dla zdrowia, piękna i lepszego samopoczucia.

Redakcja

Nasi redaktorzy na stronie poświęconej modzie i urodzie to zespół pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu najbardziej wartościowych i aktualnych informacji na temat trendów, porad, nowości i inspiracji związanych z szeroko pojętą modą i urodą. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają naszym czytelnikom w odkrywaniu własnego stylu i dbaniu o swoje piękno i zdrowie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są wartościowe, rzetelne i inspirujące, aby zapewnić naszym czytelnikom pełne zadowolenie i satysfakcję.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

szkolenia z makijażu permanentnego