Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Laserowe usuwanie znamion – na czym polega zabieg?

Poradnik Data publikacji - 23 lipca 2021 Autor - Redakcja
Laserowe usuwanie znamion

Według dermatologów każdy człowiek ma na swojej skórze choć jedno znamię, nawet jeśli jest ono drobne. Jednak czym w ogóle są znamiona, jakie wyróżniamy oraz jak i kiedy je leczyć?

Czym są znamiona na skórze i jak je dzielimy?

Są to większe lub mniejsze zmiany skórne, a te zmiany nazywamy specjalistycznie znamionami melanocytarnymi. Ich nazwa pochodzi od melanocytów, a więc komórek znajdujących się w skórze, których nadmierne nagromadzenie prowadzi do powstania znamienia.

Znamiona dzielimy na wrodzone oraz nabyte.

Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są widoczne już w momencie urodzenia dziecka. Te znamiona są zwykle drobnymi zmianami skórnymi, które są z reguły niegroźne, jednak z wiekiem często wyrastają z nich włoski, co staje się dość nieestetyczne.

Natomiast znamiona nabyte, to takie, które pojawiły się już po urodzeniu dziecka, a najczęściej w wieku dziecięcym. One również są z reguły niegroźne, choć wymagają bliższej obserwacji szczególnie podczas dojrzewania dziecka. Po zauważeniu zmian, jak na przykład zmiana wielkości czy koloru, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zbada zmianę skórną pod mikroskopem i określi czy jest ona groźna.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Znamiona, poza charakterystycznymi czerwonymi lub różowymi zmianami skórnymi, chociażby pieprzyki. O ile nieduży pieprzyk w odpowiednim miejscu potrafi dodać urody, to często jest po prostu duży i umiejscowiony w takim miejscu, że stale o coś zahacza. W takim wypadku, szczególnie kobiety decydują się na zabieg usunięcia takiego pieprzyka. Podobne jest w przypadku znamion skórnych, które są niegroźne, ale umiejscowione w mało atrakcyjnych miejscach jak na przykład twarz. Dlatego też znaczna część zabiegów, czy to w przypadku pieprzyków, czy innych zmian skórnych ma charakter estetyczny.

Są też jednak przypadki, gdzie po badaniu u dermatologa okazuje się, że zmiana na naszej skórze jest niegroźna, ale nie powinna być wystawiana na nadmierne promieniowanie UV. Oznacza to więc konieczność zasłaniana tego miejsca w przypadku kontaktu ze słońcem, a szczególnie opalania. W tej sytuacji usunięcie, to po prostu praktyczny zabieg.

Ostatni przypadek to taki, gdy zmiana skórna jest realnie groźna i tutaj usunięcie znamiona jest po prostu konieczne dla zdrowia. Dzieje się tak zwykle w sytuacji, gdy zmiana skórna jest niegroźna, ale niepokojąco się rozwija, więc lepiej ją usunąć. Naturalnie skrajną sytuacją jest groźne powikłanie i konieczność zabiegu dla zdrowia, nie urody.

Laserowe usuwanie znamion Gdańsk

Usuwanie znamion (http://www.impladent-estetyczna.eu/oferta/usuwanie-zmian-skornych-np-wlokniakow-brodawekkojarzy się z operacją, a ta często ze skalpelem. Na szczęście technologia poszła do przodu i obecnie zabieg usuwania znamion jest dość łagodny.

Zabieg polega na miejscowym skierowaniu na skórę wiązki lasera CO2, którą pochłania tkanka skóry i w efekcie tego zostaje spalona lub odcięta. Zabieg nie wymaga więc skalpela chirurgicznego, a więc też szycia, bo rozciętej rany po prostu w tym przypadku nie ma.

Po usunięciu znamiona metodą laserową zostaje jedynie dołek w skórze wielkości podstawy znamienia, w którym pojawi się charakterystyczny strup. Następnie, już kilka dni po badaniu zacznie się on wypełniać, a w jego miejsce pojawi się symboliczna blizna, która z czasem powinna stać się prawie niezauważalna.

krem na dzień

Redakcja

Nasi redaktorzy na stronie poświęconej modzie i urodzie to zespół pasjonatów, którzy poświęcają się dostarczaniu najbardziej wartościowych i aktualnych informacji na temat trendów, porad, nowości i inspiracji związanych z szeroko pojętą modą i urodą. Każdy z naszych redaktorów jest ekspertem w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć artykuły, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają naszym czytelnikom w odkrywaniu własnego stylu i dbaniu o swoje piękno i zdrowie. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu treści, które są wartościowe, rzetelne i inspirujące, aby zapewnić naszym czytelnikom pełne zadowolenie i satysfakcję.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dentysta Kraków