Eluno.pl – Odzież, Moda, Stylizacje, Porady

Eluno to blog o modzie i urodzie. Sprawdź najnowsze modowe trendy i porady!

Porady

Jak prać kurtkę puchową? Sprawdzony sposób!

Jak prać kurtkę puchową? Sprawdzony sposób!

Gdy kończy się sezon zimowy nadchodzi czas wymiany garderoby. Przed schowaniem swetrów, czapek, szalików i innych ciepłych ubrań warto zadbać o ich czystość, aby mogły służyć nam na następny rok. Nie wszystko jednak wystarczy tylko wrzucić do pralki. Jak prać kurtkę puchową? Powinno odbyć się w następujący sposób.

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Podstawową rzeczą, o jakiej musimy wiedzieć jest to, iż puch podczas kontaktu z wodą się szczepia, przez co wypełnienie nie jest już równomiernie rozłożone. Co za tym idzie, kurtka przestanie spełniać swoją rolę i jej grzanie zdecydowanie się pogorszy. Puch jest świetnym naturalnym wypełnieniem, jednak tylko przy odpowiednim traktowaniu będzie nam służył.

pranie kurtki puchowej w pralce

Tak zwane „puchówki” nie powinny być prane zbyt często. Należy pamiętać, aby robić to tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dzięki temu będziemy mogli być spokojniejsi i pewniejsi jakości naszej odzieży.

Istnieją specjalne środki do prania kurtek puchowych, nie można ich czyścić chemicznie. Można również skorzystać z delikatnych substancji piorących. Pranie wykonujemy ręcznie lub w pralce w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni (30-40). Przed wrzuceniem jej do maszyny należy ją namoczyć wraz z ugniataniem w misce z wodą, by pozbyć się powietrza, co zapobiegnie sklejeniu pierza. Ciekawą metodą jest wrzucenie do bębna pralki tenisowych piłeczek, które również porozbijają zlepiony puch.

Suszenie kurtki puchowej

Po upraniu naszej kurtki musimy zadbać o jej dobre wysuszenie. Kurtka powinna być suszona w pozycji poziomej, nie może zawisnąć! To spowoduje nierównomierne rozłożenie się wypełnienia. Najlepszą metodą jest wystawienie ubrania na ładną pogodę, z wiatrem i słońcem. Oczywiście możemy skorzystać z suszarki do ubrań, jednak nie przesadźmy z temperaturą. Na pewno bezpieczniejszym sposobem jest „naturalne” wysuszenie ubrania.

Zadbanie o puchówki wymaga trochę wiedzy, jednak umiejętne wykonanie czyszczenia jest gwarancją zachowania funkcji naszego odzienia. Ten rodzaj kurtek jest jednym z najlepszych, jego właściwości grzewcze są niezastąpione dlatego warto dbać o nie, by służyły nam jak najdłużej.

Udostępnij